Nietypowe pojazdy świata

Nietypowe pojazdy świata

Myśleliście, że widzieliście już wszystko na drodze? W takim razie zapraszamy Was do Indii, gdzie na pewno tamtejsze samochody ciężarowe bardzo Was zaskoczą. Ruszamy z nowym cyklem publikacji: NIETYPOWE POJAZDY ŚWIATA.

Mieszkając w środku Europy, w rozwiniętym technologicznie środowisku, ciężko nam sobie wyobrazić miejsca na Ziemi, w których jest inaczej. Motoryzacja na Świecie też wygląda zupełnie inaczej w zależności od szerokości lub długości geograficznej. Dlatego postanowiliśmy zabrać Was ze sobą w podróż dookoła globu, aby pokazać jakie pojazdy użytkowe poruszają się w najróżniejszych zakamarkach Świata. Zapnijcie pasy i ruszamy!

tata
Autostrada pomiędzy Delhi i Agrą
Źródło: travelview - stock.adobe.com
Naszą trasę rozpoczynamy od drugiego co do liczby ludności Państwa, do Indii. Na pewno ten kraj nie kojarzy się z mekką motoryzacji, ale w końcu stąd pochodzi koncern TATA, właściciel takich marek jak Jaguar czy Land Rover. I właśnie pojazdy tego producenta dominują na indyjskich drogach w kategorii samochody ciężarowe. Niekonieczne są to pojazdy, które stanowią nowość na rynku motoryzacyjnym. Zdecydowanie przeważają wiekowe ciężarówki, a ich staż sięga kilkudziesięciu lat. Jednak tworzą niesamowity klimat. Spowodowane jest to tym, iż ich kierowcy przykładają ogromną wagę do ozdobienia swoich trucków.
Tradycja ozdabiania ciężarówek w Indiach wywodzi się tak naprawdę z Pakistanu, jednak bardzo się zakorzeniła wśród indyjskich przewoźników. Kierowcy tworzą bardzo kolorową szatę zewnętrzną. Większość ozdobników odnosi się do religii lub rodziny. Można znaleźć symbole różnych bóstw lub ich wizerunki, hinduskie znaki szczęścia (co w Europie może mieć negatywne skojarzenia), czy nawet malowidła dotyczące gwiazd Bollywood. Malowanie ciężarówek jest też okazem doświadczenia zawodowego. Z tego względu odbiór jest prosty: im dłuższy staż pracy, tym więcej malowideł na pojeździe. Spowodowane jest to tym, że zarobki kierowców w Indiach nie są wysokie, więc pracowników krótko pracujących najzwyczajniej nie stać na więcej dodatków.
tata
Ozdobiona ciężarówka TATA
Źródło: Only Fabrizio - stock.adobe.com
Ciekawostką na pewno jest także wnętrze. Pojazdy marki Tata, wyprodukowane w latach 60-tych, a dokładnie ich wykończenie jest…z drewna. Tak dokładnie, środek, a nawet rama są drewniane. Wykorzystanie w ten sposób tego materiały jest fenomen, niespotykanym nigdzie indziej.
Indyjscy kierowcy traktują swoje pojazdy jak domy. Stąd można w środku znaleźć liczne poduszki, czy też zdjęcia rodziny. Z tego samego powodu w oknach wieszają zasłony. U bardziej religijnych osób normą są ołtarzyki dedykowane swoim bóstwom. Wnętrza są jeszcze bujniej ozdobione niż pojazdy z zewnątrz. Robi, to zdecydowanie ogromne wrażenie i na pewno trzeba zobaczyć to wszystko na żywo.

tata

Wnętrze indyjskiej ciężarówki
Indie, to bardzo duży kraj. Część jego powierzchni, to tereny górzyste i trudno dostępne, więc kierowcy ciężarówek nie mają łatwego zadania. Dodatkowo infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia. Ponadto, nawet na drogach szybkiego ruchu można zastać skutery, powozy, a nawet… wyprowadzane zwierzęta hodowlane. Życie kierowcy zawodowego w Indiach zdecydowanie nie jest łatwe, więc w pełni rozumiemy fakt, że kolorują swoją codzienność poprzez ozdabianie swoich samochodów.

tata

Kolorowa ciężarówka w Himalajach
Źródło: saiko3p - stock.adobe.com

tata

Drogi w Indiach nie należą do najlepszych

tata

Wóz straży pożarnej – Tata 1613

ODDZIAŁY


Oddziały XLS
Pobierz