Unikatowy motocykl wylicytowany podczas WOŚP.

Autos to przede wszystkim motoryzacja i wszystko co z nią związane. Dlatego jeżeli można jednocześnie pomóc potrzebującym i uratować klasyk motoryzacyjny, z chęcią dołączamy do akcji. W tym roku udało się poszerzyć kolekcję unikatowych pojazdów, które można znaleźć w centrali, ale i w niektórych oddziałach, o motocykl WSK 125 Garbuska. Ten egzemplarz jest dużo lepiej wyposażony niż seryjnie produkowane tego typu jednoślady. Posiada liczne chromowane elementy tj. obręcze kół, tłumik, licznik, osłona zabieraka oraz dźwignia hamulca. Dodatkowo jego przebieg wynosi jedyne 7 000 km.


Unikatowy motocykl wylicytowany podczas WOŚP.

Z motocyklem wyprodukowanym w Świdniku wiążę się bardzo ciekawa historia. Popularna „garbuska” została wykona na specjalne zamówienie w latach 70-tych XX wieku i zakupiona przez Zakład Doświadczalny Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, który znajdował się w willi Lasek w Celestynowie. Wersja eksportowa WSK-i miała służyć organizowanej przez instytut wyprawy naukowej do Egiptu, a mieli z niej korzystać doktoranci, którzy byli członkami tej delegacji. Niestety wyjazd na północ Afryki nie doszedł do skutku.

Ten , wyprodukowany w 1972 roku, motocykl trafił w ręce zasłużonej dla polskiej nauki postaci – profesora Sylwestra Porowskiego. Wybitny fizyk zasłynął wynalezieniem tzw. niebieskiego lasera półprzewodnikowego. To odkrycie ma swoje zastosowanie m.in. w technologii Blu-Ray.

Po krótkim czasie motocykl został skradziony, ale na szczęście ówczesna Milicja w miarę szybko go odnalazła i zwróciła właścicielowi. Profesor postanowił przekazać jednoślad swojemu pracownikowi i od tego momentu WSK-a przez blisko 40 lat była nieużywana, a jej „domem” stało się pomieszczenie gospodarcze pracownika instytutu. W 2020 roku syn Pana Tadeusza (rzeczonego pracownika), Witold Witak postanowił sprzedać pojazd i w ten sposób trafił w ręce Michała Niemczuka, przedostatniego właściciela. Pan Michał to pasjonat polskiej motoryzacji, więc taki wyjątkowy eksponat był dla niego nie lada gratką.

Motocykl przeszedł niezbędną kosmetykę po 40 letnim nieużytkowaniu. Wymienione zostało poszycie siedzenia, boczki, czy też świece. Po udanym odpaleniu i przejechaniu kilku rund postanowił, że taki egzemplarz może stać się elementem pomocy innym. W ten oto sposób WSK-a trafiła na aukcje WOŚP.

Unikatowy motocykl wylicytowany podczas WOŚP.

Na zdjęciu: Witold Witak – syn Pana Tadeusza , Michał Niemczuk – poprzedni właściciel, Krzysztof Rybak, kierownik Autos Grodzisk Mazowiecki


Tym samym wylicytowana przez Autos WSK 125 Garbuska staje się elementem dużej kolekcji polskiej myśli motoryzacyjnej, która przysłużyła się poprzez licytacje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Autos do tej pory zakupił takie pojazdy jak: Polonez Caro, Fiat 125p, Fiat 126p, moto-rower „Komar”.


Data dodania:

PROMOCJE

ODDZIAŁY


Oddziały XLS
Pobierz