Ponad 30 lat na rynku

107 sklepów w 3 krajach

Dostawa 24h

Jak June McCarroll utorowała nam drogę?

W 1917 roku June McCarroll, z zawodu lekarka, podczas jazdy do swojego kalifornijskiego gabinetu została zepchnięta z drogi przez ciężarówkę. To był znaczący moment w historii motoryzacji. Jazda samochodem na początku XX wieku była znacznym wyzwaniem i wymagała sporych umiejętności i cierpliwości. Motoryzacja nadal była w fazie rozwoju, a wiele wczesnych samochodów bardziej przypominało wyglądem powozy konne. Były drogie, zawodne i niewygodne, a podróż z jednego miasta do drugiego mogła trwać kilka dni, a nawet tygodni. Drogi w większości były nieutwardzone i w fatalnym stanie, a benzynę kupowało się w sklepach bądź aptekach. Przepisy dotyczące ruchu drogowego były dopiero w powijakach.


Wypadek,  pomysł i determinacja

 Amerykańska lekarka June McCarroll sporo podróżowała samochodem odwiedzając pacjentów na obszarze od Palm Springs po Salton Sea w Kalifornii.  Gdy zapadał mrok pewnego jesiennego dnia w 1917 roku, jechała do swojego gabinetu Fordem Model T. Nagle zauważyła dużą 10-tonową ciężarówkę, zmierzającą prosto na nią, przez sam środek jezdni. McCarroll musiała podjąć decyzję w ułamku sekundy i wylądowała na piaszczystym poboczu.  Ciężarówka pojechała dalej, a lekarce przyszła do głowy myśl, która na zawsze zmieniła standardy poruszania się po drogach. „To wtedy wpadłam na pomysł białej linii, namalowanej na środku autostrad w kraju, jako środek bezpieczeństwa” – wspominała później. Zgłosiła projekt do lokalnych władz, lecz nie doczekała się odpowiedzi. McCarroll jednak nie odpuściła i własnoręcznie wymalowała 4-calowy pas na długości około mili wzdłuż ulicy Indio Boulevard w Indio w Kalifornii.

 

Początkowo jej inicjatywa spotykała się z oporem, więc wraz ze stowarzyszeniami kobiecymi, rozpoczęła działania na rzecz wdrożenia swojej idei. Aktywna, ogólnostanowa kampania pisania listów, okazała się skuteczna i w listopadzie 1924 roku McCaroll osiągnęła swój cel. Władze Kalifornii uchwaliły prawo wprowadzające nowe rozwiązanie i podzielono jezdnie pasem na 5600 kilometrach dróg stanowych.

Wieść o innowacji na amerykańskich autostradach rozniosła się po całym świecie. Zauważono poprawę bezpieczeństwa, więc inne kraje rok po roku, zaczęły przyjmować podobne rozwiązania u siebie. System znaków poziomych obowiązuje dzisiaj wszędzie.

 


Pionierka z Coachella Valley

Pamiątkowa tablica June McCarroll

 McCarroll była nie tylko pierwszą lekarką w Coachella Valley, ale także pierwszą lekarką, która służyła pięciu rezerwatom Indian amerykańskich w całej dolinie. Uro-dzona w Kentucky 30 czerwca 1867 roku, uczęszczała do szkoły medycznej w Chicago i została jedną z niewielu kobiet, które założyły praktykę lekarską.

 Aktywność dr June, jak ją nazywano, wykraczała poza opiekę medyczną. Chcąc zapewnić możliwość rozwoju swoim pacjentom, złożyła wniosek o przekształcenie własnego domu w filię biblioteki stanowej. I tak, we wrześ-niu 1905 roku, założyła pierwszą bibliotekę w dolinie. Otwarta przez trzy popołudnia w tygodniu biblioteka, składała się z 50 do 100 tomów, które zmieniały się co trzy miesiące.

Była nie tylko lekarką, ale i utalentowaną artystką, która malowała obrazy olejne i akwarele. Jej prace były wystawiane na wielu wystawach, a niektóre z nich nadal znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach. McCarroll była również pełną zapału działaczką społeczną, która angażowała się w różne inicjatywy na rzecz poprawy warunków życia swojej społeczności. Była m.in. członkinią lokalnego oddziału Czerwonego Krzyża i działała na rzecz rozwoju edukacji. June McCarroll zmarła 30 marca 1954 roku w wieku 86 lat. Łączyła kreatywność z determinacją, co pozwoliło jej na zawsze zapisać się na kartach historii.

 

W 2002 roku McCarrol została wpisana do National Inventors Hall of Fame, prestiżowego panteonu wynalazców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój technologii i społeczeństwa. To uznanie jest dowodem na to, jak ważny i wpływowy był jej pomysł. Dodatkowo odcinek autostrady międzystanowej numer 10 został nazwany jej imieniem „The Dr. June McCarroll Memorial Freeway”. Tablica upamiętniająca jej wysiłki została umieszczona na filarze na rogu Smurr Street i Indio Boulevard, gdzie po raz pierwszy uklękła na kolanach z pędzlem w ręku.

 

Redakcja Autos