Ponad 30 lat na rynku

106 sklepów w 3 krajach

Dostawa 24h

Serwis tachografów

Serwisowanie tachografów mogą przeprowadzać wyłącznie wybrane firmy, które posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia i certyfikaty nadawane przez odpowiednie urzędy i akredytowane przez Główny Urząd Miar. W firmie z siedzibą w budynku w inowrocławskim i włocławskim oddziale Autos można zrealizować kompletny serwis tych urządzeń w zgodzie z wymogami prawnymi i wykonać szereg czynności związanych z ich bieżącą konserwacją lub naprawą usterek i eksploatacją. Ofertę kierujemy także do klientów z Bydgoszczy, Torunia, Solca Kujawskiego oraz Gniezna i Włocławka.

sklep Inowrocław

ul. Poznańska 185
88-100 Inowrocław

sklep Solec Kujawski

ul. Unii Europejskiej 2B
86-050 Solec Kujawski

sklep Włocławek

ul. Toruńska 137
87-800 Włocławek

Naprawa, montaż, legalizacja i kalibracja tachografów

Specjaliści realizujący proces naprawy, legalizacji i kalibracji tachografów doskonale znają specyfikę tych urządzeń i potrafią wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich działaniu i skutecznie je usunąć. Firma obsługuje tachografy cyfrowe każdego typu i rodzaju, wykonując szereg czynności związanych z ich obsługą. Warto wymienić wśród nich między innymi:

  • kalibracja tachografu analogowego,
  • kalibrację tachografu cyfrowego,
  • profesjonalny montaż i inicjalizację tachografów,
  • naprawy i czynności konserwacyjne związane z bieżącą eksploatacją,
  • pobieranie danych cyfrowych z urządzeń oraz z kart kierowców,
  • sprzedaż urządzeń do pobierania, analizy danych z tachografów i kart kierowcy,
  • i wiele, wiele innych

Wszystkie usługi realizowane przez serwis charakteryzują się stuprocentową zgodnością z wymogami prawnymi oraz najwyższą możliwą precyzją wykonania. Pomagają w tym nowoczesne urządzenia, narzędzia i akcesoria przyspieszające realizację poszczególnych prac, a także ogromne doświadczenie pracowników w serwisowaniu najnowocześniejszych tachografów cyfrowych.

Odczyt danych z tachografu

Serwis tachografów zajmuje się także pobieraniem danych cyfrowych z samych urządzeń oraz z kart kierowców. Każda firma transportowa, w której znajduje się środek transportu objęty przymusem montażu tachografów, jest zmuszona do odczytu tachografu nie rzadziej niż co 90 dni lub częściej, gdy zachodzi obawa utraty danych i do ich archiwizacji przez okres 3 lat. Odczytywanie tachografu jest obligatoryjne także w przypadku sprzedaży lub wycofania pojazdu oraz uszkodzenia urządzenia. Odczyt danych z tachografu jest czynnością, którą mogą realizować wyłącznie niektóre firmy posiadające kartę warsztatową. Serwis realizuje także odczyt danych z karty kierowcy, które należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 28 dni.

Wymiana tachografu

Wymiana tachografów na cyfrowe z analogowych nie jest obowiązkowa i nakazana prawnie, lecz warto ją wykonać w pojazdach ciężarowych używanych w danej firmie transportowej. Koszty wymiany nie są zbyt wysokie, a uzyskuje się w ten sposób znacznie trwalszy nośnik w postaci karty z chipem i dysku twardego, a także precyzyjne zapisywanie wszystkich danych, bez możliwości ingerencji w ich strukturę przez nieupoważnione osoby. Właśnie z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na proces wymiany tachografu na cyfrowy mimo braku takiego wymogu ze strony ustawodawcy. Wymiana tachografu jest realizowana w serwisie w budynku Autos w Inowrocławiu oraz Włocławku przez najlepszych fachowców, którzy podczas montażu wykonają wszelkie czynności niezbędne do jego uruchomienia.

FAQ

Jak często kalibrować tachografy?

Kalibrację tachografu należy wykonać zawsze w przeciągu 14 dni od chwili nabycia przez przedsiębiorstwo pojazdu objętego przymusem jego montażu. Proces ten jest niezbędny także w okresie bieżącej eksploatacji tego urządzenia co 2 lata lub w chwili jego uszkodzenia lub awarii, a także w momencie zmiany ogumienia lub przy zmianie właściciela.

Kiedy tachograf jest obowiązkowy?

Montaż tachografów cyfrowych jest niezbędny w przypadku wszystkich pojazdów ciężarowych zarejestrowanych po 1 maja 2006 roku, lecz są od tej reguły pewne wyjątki. Urządzenia nie trzeba instalować w przypadku maksymalnej wagi całego zestawu do 3,5 tony, w pojazdach pomocy technicznej, w pojazdach o DMC do 7,5 tony wykorzystywanych w celach niezarobkowych, w autach do przewozu osób na odległość nie większą niż 50 km oraz w maszynach, których prędkość maksymalna nie jest wyższa niż 30 km/h.

Jak sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu?

Serwis przeprowadzający proces legalizacji instaluje specjalną tabliczkę pomiarową w widocznym miejscu, na której znajdują się wszelkie najistotniejsze dane, w tym także data ważności wykonanej legalizacji. Większość serwisów umieszcza tabliczkę na słupku drzwi bądź w widocznym miejscu w kabinie.