Zdecydowałeś o rozszerzeniu usług swojego warsztatu o serwis klimatyzacji! W trudnych czasach podjąłeś mądrą decyzję pchając swój warsztat w kierunku kompleksowej naprawy samochodów. Doskonale rozumiesz, że aby przetrwać na rynku musisz się rozwijać i inwestować.
Zostało Ci „tylko” ….. wybrać odpowiednią stację do obsługi układów A/C. Zastanawiasz się, jakie parametry wziąć pod uwagę, czym kierować się przy wyborze. Poniżej kilka rad, które mogą Ci się przydać.
Zdecydowanie pierwszym pytaniem jakie sobie zadasz musi być: jaki czynnik chłodniczy chcesz obsługiwać. Zastanów się przez chwilę jakimi autami przyjadą do Ciebie klienci. Jeżeli będą to starsze samochody osobowe (przed 2017 -2018 rokiem), czy samochody ciężarowe (przed 2022), maszyny rolnicze czy budowlane powinieneś wybrać stację na „stary” czynnik R134a. Jest to ciągle największa część rynku i jeszcze kilka ładnych lat będzie to segment dominujący. Jeżeli trafiają Ci się jednak nasze pojazdy (osobowe po 2018, trucki po 2022) – wyborem powinna być stacja na „nowy czynnik” YF1234.
Jeszcze inną drogę można wybrać kupując stację SUN KoolKare (A:123117) na czynnik R134a, którą w przyszłości w łatwy i tani sposób możesz zmodernizować do obsługi nowego czynnika bez konieczności wymiany całego urządzenia. To wybór dla klientów ostrożnych, pozwalający w przyszłości zaoszczędzić sporo.
Jest jeszcze czwarta droga, gdybyś chciał obsłużyć 100 proc. pojazdów, które do Ciebie trafiają. To urządzenie DUAL GAS (A:201422) pozwalające obsługiwać oba czynniki chłodnicze. Jedna stacja z dwoma oddzielnymi obiegami pozwalająca w bezpieczny sposób naprzemiennie serwisować auta na stary i nowy czynnik.
Zbadałeś potrzeby klientów i wybrałeś którąś z powyższych opcji, czas zatem zdecydować jaki segment chcesz obsłużyć. Jeżeli będą to autobusy musisz pamiętać, aby wybrać urządzenie o zdecydowanie większej pojemności zbiornika wewnętrznego, dobrze, aby było wyposażone w pas grzewczy na zbiorniku, a dodatkowa pompa do przetaczania czynnika pozwoliłaby Ci na komfortową pracę.
Jeżeli skupiasz się na autach osobowych i ciężarówkach, to warto byłoby zastanowić się nad kilkoma funkcjonalnościami, które Ci ułatwią pracę:
DRUKARKA BĄDŹ ELEKTRONICZNA KRONIKA SERWISÓW - pozwolą Ci na archiwizowanie informacji o wykonanych przeglądach, co przez pryzmat obowiązków raportowania zużycia czynnika chłodniczego mocno ułatwi tworzenie tychże raportów.
ELEKTRONICZNA WAGA OLEJÓW I KONTRASTU – pozwala zautomatyzować dozowanie olejów, dzięki czemu unikniesz pomyłek i wpadek. Płynów urządzenie poda dokładnie tyle, ile pobrało w fazie odzysku.
DIAGNOSTYKA – prawdziwy hit! Wystarczy wpisać pomierzone temperatury oraz ciśnienia i urządzenie wydrukuje Ci diagnozę układu!
ZABEZPIECZENIE WAGI CZYNNIKA CHŁODNICZEGO – istnieje kilka rozwiązań na rynku – od mechanicznych blokad chroniących tensometr przed uszkodzeniem w trakcie przewożenia stacji czy przestawiania jej na nierównej posadzce, przez amortyzatory platformy na której umiejscowiona jest butla, a kończąc na stacjach typu „offroad” z wielopoziomowymi zabezpieczeniami i zasilaniem z instalacji 12/24V.
No i na sam koniec, zostało Ci tylko zadzwonić do Twojego ulubionego sklepu Autos i poprosić o dostawę wybranego modelu. A już następnego dnia zarabiasz po 200-250 zł netto + marża na materiałach eksploatacyjnych na każdym serwisie. A co ważniejsze: wymiany skraplaczy, naprawy powypadkowe itp. załatwiasz od ręki w swoim warsztacie bez konieczności umawiania się w warsztatach zewnętrznych i dojazdach do nich.
Masz jeszcze jakieś wątpliwości?
Zadzwoń do naszych Doradców Technicznych z Działu Wyposażenia Warsztatu i porozmawiaj. 35 lat doświadczenia na rynku i kadra specjalistów są do Twojej dyspozycji.
Karol Filarski +48 723 686 885
Wojciech Jakubowski +48 513 218 456
Bartosz Kantorek +48 723 664 538
Leszek Marcinkowski +48 797 535 148
Grzegorz Ciesielski +48 513 219 875